Takto to začalo...

14.11.2017

Dávnejšie ma pobavil a zarmútil v jednom momente výrok Jarda Dušeka, citujem: "málokoho zaujíma, čo sa deje s jeho hovnom". Nechcem nikoho poburovať, ale on je skrátka priamy a keď chcel hovoriť o výkaloch, hovoril zároveň aj o tom, čo denne odhadzujeme. Čo sa s tým deje? Je to naozaj vyriešené, keď to za nás niekto zozbiera do veľkých áut, prevezie za mesto a tam vysype kopu? Slovo "kopa" je oproti tomu, čo sa reálne vyskytuje nad Bystricou / a určite aj inde / slabé ako 3x vylúhovaný čaj. Je to haldisko rastúce závratnou rýchlosťou, kde buldozéry vyzerajú ako hračkárske autíčka.


Pred tromi rokmi sme s mužom začali prevádzkovať penzión v Banskej Štiavnici. Inšpirovaná cestami do zahraničia, kde nádoby na separáciu odpadu tvoria neoddeliteľnú súčasť interiéru, šupla som 5 nádob na separovanie na neprehliadnuteľné miesto aj v našom penzióne. Napísala popisky, vtipné vysvetlenia a čakala som, čo sa bude diať. Logika velila, že to nebude fungovať,  veď sme na Slovensku. A dialo sa. Ľudia uznanlivo hodnotili tento krok, separovali niektorí viac, iní menej, živo diskutovali o svojich skúsenostiach. Neskôr sa zmieňovali, že tá jednoduchosť ich inšpirovala k tomu, aby si separovanie zaviedli aj doma. Super! 

Tak som zaviedla separovanie všade, kde sa trávim čas. Doma a vo firme to bola hračka.   

Pred pár mesiacmi ma na fb zaujala jedna žienka, ktorá písala o tom, že triedenie odpadu je síce fajn, ale zamedziť jeho tvorbe v každodennom živote je fajn na druhú. Vraj bola inšpirovaná nejakou američankou / teraz už viem, že to bola Bea Johnson/, ktorá žije tak, že za rok so svojou rodinou nazbiera len zaváraninový pohár zmesového odpadu a napísala o tom knihu /Domácnosť bez odpadu /. Čože? To je nejaká blbosť - to nie je reálne!  - moja prvá myšlienka. 

Prešlo pár týždňov a začali na mňa zo všetkých strán skákať informácie podobného zamerania. Začítala som sa do stránky Zero waste, kde je popísaných 10 jednoduchých vecí, ktoré zaradením do každodenného života výrazne ovplyvnia objem zmesového odpadu - v našej domácnosti sa to dalo vidieť už po týždni. Cez túto stránku som objavila www.prijemneveci.sk, kde som okamžite urobila objednávku a keď mi "príjemné veci" prišli, mala som potrebu podeliť sa o svoje nadšenie s prevádzkovateľmi stránky. Prišla krabica skvelých vecí, ktorých používanie výrazne minimalizuje zaťaženie Zeme. 

Nasledovalo stretnutie s Dankou ....