1. stretnutie 21.11.2017

23.11.2017

Už to vypuklo :). Danka je žena činu a tak sa slová rýchlo stali skutočnosťou. Prvé stretnutie zlákalo 20 ľudí, ktorých táto téma oslovila.  Danka sa zamerala na vystihnutie 5 základných princípov Zero waste - 5R. 

1. Refuce - odmietni, čo nepotrebuješ, čo je odpadom, už keď to kupuješ

2. Reduce - zredukuj, čo nepotrebuješ, posuň iným

3. Reuse - nevyhoď, oprav, zdieľaj

4. Recycle - separuj a znovu používaj

5. Riot - kompostuj - použitie vermikopostérov, sídliskových kompostérov

Odzneli tu alarmujúce čísla. Niektoré boli až nepríjemne konkrétne. Boli to tie, ktoré Danka vypichla priamo z BB. Tu sa otupila každá osvedčená výhovorka. 

V BB každý jeden z nás, čo tu žijeme, vyprodukuje 250 kg komunálneho odpadu za jeden rok. Z tejto osobnej kopy separovaním posunieme na ďalšie spracovanie mizerných 10%. Zvyšnými 225 kg "budujeme" novú Krížnu. Prečo v Dánsku dokážu separovať na 100% a my nie? 

Každý jeden z nás potrebuje za rok cca 500 ks igelitiek / bežné sáčky, rukavice, či iné obaly v tom nie sú počítané /. Každá  pokrčená igelitka v našom koši po tom, čo nám preniesla nákup a poslúžila možno pol hodinu,  "žije" ešte 500 rokov. Je to príbeh všetkých plastov!

Veľmi ma zaujala informácia o tom, aké je priemerné zloženie našich smetí. Pozri si to pozorne: 50% biologický odpad  / 14% papier / 11% plasty / 10% sklo / 4% textil / 4% kovy / 3% tetrapaky / 1% nebezpečný odpad / 3% zmesový odpad - Halooooo! - na 97% odpadu máme riešenie - všetko má svoje miesto - stačí byť zodpovedný a prekonať vlastnú pohodlnosť!!! Ak sa nám to podarí, ľahko preskočíme o level vyššie a minimálne polovicu toho ani nevytvoríme. Stačí porozmýšľať nad 5R.

Došlo aj na témy čapovanej kozmetiky,  vedomého stravovania, nakupovania potravín bez obalov, či jednoduchosti kompostovania. Dali sme dokopy všetko, čo sme vedeli a linky, či odkazy nájdeš tu: